Ada Mutfak Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ada Mutfak Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Evde geçirilen zamanın artmasıyla beraber mutfaklar da ailelerle ya da dostlarla sosyalleşilebilen mekânlar haline geliyor. Günümüzde en önemli yaşam alanlarından biri olarak değerlendirilen mutfak alanının yenilenmesi ve daha konforlu hale gelmesi de bu sebeple bir gereklilik haline geliyor. Bu özel alanların şık görünmesinin yanı sıra, yaşam tarzına uygun ve doğru planlanması, oldukça önemli. Estetik görüntüsü ve kullanışlı tasarımı ile ada mutfaklar, size sevdiklerinizle yeni anılar biriktirmeniz için en uygun alanları sunuyor. Farklı kültürlerde sıkça kullanılan ada mutfak, prestij unsuru olabiliyor. Siz de mutfağınızı yenilerken tasarıma ada alanı ekleyerek, mutfağınıza yenilikçi ve şık bir stil kazandırabilirsiniz. Böylece konuklarınızı mutfağınızda ağırlamak, sizin için artık bambaşka bir zevke dönüşebilir. Şık ve modern çizgileriyle ada alanında onlarla keyifle sohbet ederken yemeğinizi pişirebilirsiniz. 

Evinizde Yeni Bir Atmosfer: Ada Mutfak

Ada Mutfak, daha işlevsel bir modül yaratmak için "salon ile mutfak arasında duvar olmayan açık planlı mutfaklarda “ada” şeklindeki tasarımlardır. Mekânları birbirinden ayırarak estetik bir görünüm kazandırmasının yanı sıra, yemek hazırlama ve pişirme için kolaylık sağlar. Alt kısımları tamamen dolap olarak ya da fırın gibi mutfak cihazları yerleştirilerek değerlendirilebilir. Üzeri düz mermer olarak kullanılabildiği gibi eviye, ocak konulabilir ve masa işlevi de görebilir. Bu tip modeller aynı zamanda "Amerikan mutfak" olarak da anılıyor. Ada mutfaklara yaptıracağınız kullanışlı dolaplar sayesinde her ihtiyacınızı elinizin altında bulundurarak kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

 

Hem Tarzıyla Göz Dolduruyor, Hem Çok Kullanışlı

Ada mutfak uygulanırken farklı ölçütlere dikkat etmek gerekiyor. Genellikle büyük mutfaklara uygulanan bu modeller, küçük ama uzun mutfaklarda yarımada, yani U şeklinde kullanılabiliyor. Özellikle küçük metrekareli mutfaklarda alanın her noktasının doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Eğer ada mutfağın üzerine elektrik veya su tesisatı gerektirecek donanımları yerleştirmek istiyorsanız, binanıza olan uygunluğunu kontrol ettirmeniz doğru olacaktır. Ada bölümüne eviye eklemek isterseniz mutfak bataryasını spiral borulu duş başlığı gibi kullanılabilen modellerden tercih edebilir, bu sayede yiyecek ve bulaşıkları kolaylıkla yıkayarak, etrafa su sıçramasını da engelleyebilirsiniz.

Ada’nın alt bölümünün dolap alanı olmasını istiyorsanız, kapaklarının açılma yönünü iyi belirlemelisiniz. Ada mutfakların sabit ya da hareketli modelleri bulunur. Malzeme seçiminde ada mutfağı ne amaçla kullanacağınız önem taşıyor. Yemek ve oturma alanı gibi birden fazla amaç için kullanacaksanız, bunun için en az 75-80 santimetre genişliğinde alan ayırmalısınız. Servis alanı yaratmak veya tezgâh alanını genişletmek için de kullanılan ada mutfak modellerini inceleyebilirsiniz. 

Nasıl bir Ada Mutfak Tercih Etmeli?

Ada mutfak tercihlerinde önemli noktalardan biri karar verilen tasarımın tesisat gerektirip gerektirmediğidir. Eğer ada bölümünde eviye, fırın ve ocak olmasını istiyorsanız, altyapısının tesisatı titizlikle uygulanmalıdır. Bilhassa sıhhi tesisatta pis su akışında eğim gerektiği için altyapı, ona göre oluşturulmalıdır. Tezgah olarak kullanacaksanız ve bu bölümün dayanıklı mermer olmasını istiyorsanız, bakımına özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bir diğer alternatif olarak karşınıza bakım gerektirmeyen paslanmaz çelik tezgah modelleri çıkıyor. Çizilmelere hassas granit, sabuntaşı ve dayanıklı kuvars veya pirinç gibi malzemeler de seçenekleriniz arasında.

Ada bölümünün mutfağınız için uygun olup olmadığına karar vermenizde alandaki sirkülasyonun önemi büyük. Mutfağı kullanan kişi sayısına göre değişen mutfak koridorunun geçiş için en az 90 santimetre genişlikte olması gerekiyor. Adayı konumlandırırken, mutfakta bulunacak kişi sayısını ve kaç kişiye servis yapılacağını çok iyi belirlemelisiniz. Sandalye tercih ederken alçak sırtlı bar modellerini seçerseniz, kullanmadığınızda sandalyeleri tezgâhın altına saklayabilirsiniz. Bu sayede mutfağınıza daha fazla hareket alanı kazandırmış olursunuz. Uzman bir tasarım ekibiyle birlikte modern mutfak modellerini ihtiyacınıza göre şekillendirerek kendiniz için harika bir ada mutfak tasarlayabilirsiniz.