Ankastre Buzdolabı Ne Demek?

Ankastre Buzdolabı Ne Demek?

Yayın Tarihi : 06 Haziran 2022

Ankastre mutfak cihazlarının kullanımı, mutfak dekorasyonuna ve kullanım konforuna katkı sağlayan önemli bir unsur. Son yıllarda yeni mutfaklarda en çok tercih edilen ankastre cihazlar hakkında detaylı bilgi verelim;

Ankastre nedir?

Ankastre, İtalyan dilinde, “incastro” kelimesinden türemiş olup, “bir bölgeye hareket edemeyecek düzeyde sabitlenmiş, gömülmüş, yerleştirilmiş cihazları” anlatmak için kullanılır. Günümüzde mutfak dekorasyonunda bu düzenin tercih edildiği görülmektedir. Ankastre cihazların avantajlarından biri, geleneksel görünümün dışına çıkarak evlere şıklık katmaktadır. Ocak, fırın, davlumbaz, bulaşık makinesi en yaygın mutfak ankastre eşyalarıdır.


Ankastre cihazların avantajı nedir, niçin tercih edilir?

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfaklar, günümüzde alışılmışın dışında hem oturma odası, hem misafirlerin ağırlandığı salon işlevi de görür hale geldi. Yenilikçi mimaride salon ve mutfak aynı mekan içinde planlanmaya başlandı. Bu anlamda ankastre ev aletleri, yer tasarrufu sağlayarak daha geniş alan elde edilmesine ve rahatça zaman geçirilmesine olanak sağlar. Ankastre ev aletleri bulunduğu yerden oynamadığı için temizlenmesi gereken alanı da minimuma indirir. Kullanıcılarına hem zaman hem iş yükü anlamında tasarruf imkanı verir. Günümüzde özellikle yeni dairelerde sıkça rastlanan ankastre mutfak cihazları, geleneksel görünümün dışına çıkmasıyla, modern ve zarif dekorasyonun simgesi haline geldi. Belli bir alana monte edilebilen ankastre ev aletleri, ahşaptan siyaha her çeşit tonda mutfağınıza uyum sağlayabilir özelliktedir.

Buzdolabında hangisini Tercih Etmeli: Ankastre mi, Solo mu?

Ankastre buzdolabı modelleri, bulunduğu alanın ölçülerine göre tasarlanan ve mutfak mobilyasında kendilerine ayrılan alanlara sabitlenerek bütünlük sağlayan ürünlerdir. Tek odacıklı ve iki odacıklı çeşitleri vardır. Geleneksel solo buzdolapları ile kıyaslandığında, iki tür buzdolabının da farklı artılarının ve eksilerinin olduğu gözlemlenebilir. Mutfak boyutu, teknik özellikleri, görünüm tercihleri gibi etkenlere bağlı kalarak, mutfağınıza en uygun ankastre buzdolabı modeline karar verebilirsiniz. Ankastre buzdolapları, solo buzdolaplarından farklı olarak taşınamaz özelliğe sahiptir. Gelişmiş ses yalıtım sistemleri vardır. Cihazın çalışma esnasında minimuma indirgenmiş gürültü seviyesi, size konforlu vakit geçirme imkanı sağlar. Mutfak tasarımına entegre yapısı şık bir görünüm sağlar. Solo buzdolapları genellikle krem, gri, beyaz gibi daha kısıtlı renk skalasına sahip olduğundan, mekan tasarımına uyum sağlayamama riski daha yüksektir. Mutfak yaptırırken, mutfak modelinize en kolay entegre olacak buzdolabı modeline ulaşmak isterseniz, ankastre buzdolaplarını tercih edebilirsiniz. Mutfak mobilyasıyla bütünleşmiş yapısıyla ankastre buzdolabı, klasik solo buzdolaplarına kıyasla daha zarif bir görünüm yaratır. Mutfağında yepyeni bir atmosfer yaratmak isteyenler için ankastre buzdolabı modelleri vazgeçilmezdir. Ankastre buzdolabının yanı sıra, ankastre fırın, bulaşık makinesi ya da mikrodalganın tamamladığı bir mutfak, şık ve modern görünümü ile geleneksel mutfak tasarımına göre fark yaratacaktır. Ankastre buzdolapları küçük boyuta sahip olmasına karşın geniş iç hacmi sayesinde size geniş saklama alanı sunar. Özellikle küçük alana sahip mutfaklar için idealdir. Modern ve şık tasarımları sayesinde sadece evinizde değil ofis ortamında da ankastre buzdolaplarından faydalanabilirsiniz. Sanılanın aksine, birçok marka tarafından yüksek litre seçenekli ankastre buzdolapları da üretilmektedir. Bu yönü ile kalabalık evlerin yanı sıra, ofislerde de kullanılabilme işlevine sahiptir.


Buzdolabı Temizliği Nasıl Olmalıdır? Ankastre Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı temizliği, sadece ürünü daha uzun süre kullanmak için değil, aynı zamanda besinlerin tazeliğini korumak için de büyük önem taşır. Bu nedenle temizliği rutin hale getirmek önemlidir. Buzdolabınızı temizlerken ise aşağıdaki adımları göz önünde bulundurmakta fayda var; • Buzdolabınızdaki tüm ürünleri dışarı çıkardıktan sonra, en üst raftan silmeye başlayabilirsiniz.  Bu şekilde alt raflara geçecek kirin sorun olmasını önlemeniz ve temizlikte temizlik yapmanız mümkün olur.

Temizlikte rafların yerleştirildiği yan kısımlar zaman zaman ihmal edilebiliyor. Ancak, en az diğer noktalar kadar önemli olan bu kısımları kolayca temizlemek için rafları indirebilir ve gözle göremediğiniz kısımlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Buzdolabı kapağının iç kısmını silerken, bulaşık deterjanlı bir bezden faydalanabilirsiniz. Daha sonra durulanmış, temiz bir bez ile silerek deterjandan arındırabilirsiniz.

Buzdolabınızın parlak görünümünü korumak için, dış temizliğini de aksatmamak gerekir. Gün içinde sıkça açıp kapatmak, buzdolaplarının hızlıca kirlenmesine ve parmak izi lekelerinin oluşmasına neden olur. Buzdolabınızın yüzeyini, bir bez ve uygun temizlik ürününü kullanarak silebilirsiniz. Yüzeyi çizmeyecek bir bez seçmek, daha sonra temiz bir bez ile kurulamak, istediğiniz parlak görünümü elde etmenizi sağlar.

Ankastre ve geleneksel solo buzdolaplarının yapısal anlamda büyük farklılıkları olmamakla birlikte, temizlikte kullanılan bazı malzemeler ayrışır. Temizlik ve bakım, ankastre mutfak ürünlerinin ilk günkü kalitesinin korunmasında büyük önem taşır. Mutfağınıza en çok yakışan ankastre buzdolabına karar verdikten sonra, ürünü uzun yıllar kullanmaya devam edebilmek için şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

Öncelikle kullanım talimatına dikkat edin. Talimatın dışına çıkacak herhangi bir yöntem uygularsanız, ankastre buzdolabınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz.

Ağır deterjan ve çamaşır suyu gibi ürünler kullanmak, ankastre buzdolabınızda matlaşmaya yol açabilir. Bebe yağı, ankastre buzdolabınızın parlaklığının korumasına yardımcı olur ve lekelerin daha kolay çıkmasını sağlar. Ayrıca sirke de hem etkin bir temizlik, hem parlaklık veren etkisiyle doğal bir temizleyicidir.

Sert bir bez kullanırsanız, yüzeyin çizilmesine ve istenmeyen lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mikro fiber bezlerden faydalanabilirsiniz.

Buzdolabını temizlerken, ankastre ürünler için özel üretilen spreylerden de destek alabilirsiniz. Doğru kullanım ile ev eşyalarınızın kalitesini korurken aynı zamanda ömrünü uzatabilirsiniz. Mutfakta bütünleşmiş şık bir dekorasyon ve işlevselliği birleştirerek,  sevdiklerinizle kaliteli ve keyifli zaman geçireceğiniz bir mutfak elde edebilirsiniz.