Dar Mutfakta Masa Çözümleri

Dar Mutfakta Masa Çözümleri

Yayın Tarihi : 22 Haziran 2022

Mutfaklar, ailenin bir araya geldiği, pişen lezzetli yemeklerin kokusuyla yuva hissini pekiştiren özel yaşam alanlarıdır. Mutfağın iç açıcı bir dekorasyona sahip olması, ailenin konforlu bir ortamda yemek yapması ve yemek yemesi için çok önemlidir.

Mutfağın başlıca odak noktalarından yemek masasının ve sandalyelerin doğru seçimi, hem kullanışlılık açısından hem de estetik görünüm elde etmek için ekstra fayda sağlar. Masa seçiminde en önemli nokta, mutfağın fiziksel yapısıdır. Dar bir mutfak alanı için masa alınacaksa, stil tercihlerinize ve ortamdaki hâkim renklere uyumlu bir masa tercih edilmesi gerekir.


Mutfağın Kullanım Alanını Göz önüne Alın

Mutfağınıza masa seçerken, önemli bir başka nokta da doğru ölçülerde bir masa seçmektir. Geniş bir masa tabii ki daha kullanışlı olacaktır. Fakat mutfağın fiziksel özelliklerini düşündüğünüzde, alana uygun boyutta bir masa seçmek çok daha isabetli sonuç verir. Mutfaktaki alan çok darsa, masanın bir kenarının duvara dayanması tercih edilebilir. Fakat ideal olan, masanın her bir köşesine sandalye konulabilmesidir. Yemek servisi yapılırken ihtiyaç duyulacak alanın da masa boyutuna karar verirken dikkate alınması gerekir. Mümkün olduğunca ergonomik modellere yönelmek faydalı olur.

Ne Kadar Hafif O Kadar İyi

Mutfak için seçeceğiniz masanın hafif olması, gerekli durumlarda kolaylıkla yerini değiştirebilmeye imkan verdiği için göz önünde bulundurulması gereken bir özelliktir. Kalabalık misafir grupları geldiğinde rahatlıkla mutfağın uygun bir noktasına taşıma imkanı verir.

Mutfak alanında daha çok dikdörtgen ve kare masalar tercih edilir. Mutfak masası takımları da genellikle buna uygun üretilir.  Kare formlu masalarda bulunan açılıp kapanabilme özelliği ise daha pratik kullanım imkanı sunar. Masa seçiminde kişisel beğeniye göre yuvarlak formlu bir masa da tercih edilebilir. Bu tür bir masanın etrafına hem çok sayıda kişi oturabilir, hem de alanda hareket kabiliyeti kazandırır. Fakat yuvarlak masanın kapladığı alan daha fazla olacağı için genellikle dar mutfaklar için çok uygun bir seçenek değildir.

Masa yerine Masa Tablası

Mutfağınızda masa için ayrılan alan çok darsa ve masayı kullanacak insan sayısı da az ise  sadece masa tablası kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Duvara monte edilebilen bu tür portatif masa tablaları, kullanılmadığı zaman kapatılarak, mutfak alanınızı ferahlatır.  Yerden daha fazla tasarruf sağlanmak istenirse, tabure formunda ve kullanılmadığında üst üste konularak muhafaza edilebilen sandalyeler, misafir ağırlanırken de hayat kurtarıcı olacaktır.