Hazır mutfak dolabı alırken nelere dikkat etmeli?

Hazır mutfak dolabı alırken nelere dikkat etmeli?

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Mutfaklar, yemek pişirilen yer olmaktan çıkıp bir yaşam alanı haline dönüşüyor. Evinizin kalbi olan ve hayatınızı daha konforlu bir hale getiren mutfağınızdaki en önemli parçalardan biri de mutfak dolaplarıdır. Hazır mutfak dolabı, iskeleti oluşturan modüllerin üretilerek evinize uygun ölçülerde, stillerde ve renklerde uyarlanabildiği ürün gruplarıdır.  Bu şekilde üretilen mutfak dolapları birbirinden farklı tasarımları ile mutfağınıza en uygun olanı seçme imkânı sunuyor. Özenle seçilip alınan tabak, bardak, çatal ve diğer mutfak gereçlerinin güvenle saklanması için dolaplara ihtiyaç duyuluyor. İhtiyacınızı karşılayabilecek dolapların, hem işlevsel olması, hem de rahat kullanım sunması gerekiyor. Mutfak dolabında iç bölümünün konforlu kullanımının yanında, dışının da şık ve modern olması mutfağınıza ayrı bir hava katıyor. 

Sıcacık hikâyelerin yaşanacağı mutfaklarınız için dolap seçerken göstereceğiniz özen, hikayelerinizi daha da anlamlı kılıyor. Dolap seçiminde fayda sağlamak için, fonksiyonellik ve tasarım odağında tercih yapılması gerekiyor. İhtiyaçlarınızı doğru bir şekilde tespit edecek profesyonel bir ekip ile çalışmanız, tam istediğiniz gibi bir mutfağa sahip olma avantajı sağlıyor. Malzemelerin kalitesinin yanı sıra; mutfak dolaplarının taşıyıcılık ve neme dayanıklılık konusunda iyi olması da kullanım ömrünü uzatıyor. 

Malzeme Seçimi

Hazır mutfak dolabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi, malzeme seçimi. Kullanılacak olan malzemeye göre;

        Kolay temizleme,

        Kullanım kolaylığı,

        Uzun vadeli dayanıklılık gibi avantajlar elde edilebiliyor.

Her malzeme size farklı avantajlar sunuyor. Seçiminizi yaparken, mutfağınıza ve evinizin yapısına uygun malzemelere yönelmeniz, sizi olası masraflardan kurtarıyor. 

Fonksiyonel Tasarım

Mutfakta yemek yaparken, fonksiyonel tasarıma sahip olan dolaplar ile zamandan tasarruf edilebiliyor. Dolaplardaki fonksiyonel alanlarla aradığınız malzemelere kolayca ulaşabiliyor ve dar bir alana daha fazla ürün yerleştirebiliyorsunuz. Çok amaçlı kullanılabilen ada üniteleri, yemek hazırlamak ve yemek için rahatlıkla kullanılabiliyor. Şıklığının yanında rahat ve kullanışlı tasarımlar tercih etmek, mutfakta geçireceğiniz zamanı daha keyifli hale getiriyor. 

Zevkinize Uygun Renkler

Hazır mutfak dolabı seçimi yaparken oldukça kritik olan bir diğer nokta ise dolap renkleri. Açık renkte seçimler, mutfağın daha ferah olmasını sağlıyor. Bu tonlar mutfağınızı  daha geniş gösteriyor. Bej ve beyaz tonlar dışında, ahşap ya da vizon da tercih edebilirsiniz. Geniş bir mutfağa sahipseniz koyu tonlara sahip dolaplar, mutfağınıza ağırbaşlı bir şıklık katabiliyor. Özellikle gri ile siyah ya da koyu renkli ahşap modeller, hazır mutfak dolabında iddialı bir görünüm sağlamanıza yardımcı oluyor. Dilerseniz lacivert gibi çarpıcı ya da yeşilden maviye uzanan dingin ve taze renkler tercih ederek, mutfağınıza farklı bir bakış kazandırmanız da mümkün.

Mutfak dolaplarında renk seçimi için mutfağa gelen güneş ışığı da  önemli. Çok ışık alan bir mutfağınız varsa, istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Mutfağınıza gelen ışık az ise, açık renklerin tercih edilmesi göze daha fazla hitap etmesini sağlıyor. Renk seçiminde tercih edilecek sayının az olması gerekiyor. Çok sayıda rengin olduğu mutfak dolapları, yorucu bir atmosfer oluşturabiliyor. 

Şık Görünümlü Kapak - Kulp Tasarımları

Kapaklar ve kulplar, dış görünüşe ilişkin dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur. Dolapların malzeme kalitesi, renkleri  belirlendikten sonra, uygun kapak ve kulp tasarımları seçmek önem taşıyor. Kulplu veya kulpsuz bir mutfak modeli tercih etmek, kullanıcıların zevklerine göre değişiklik gösteriyor. Her iki model de şıklığıyla göz zevkine hitap ediyor. Kulpsuz tasarımlar temizlik aşamasında kolaylık sunduğu için tercih edilirken, kulplu tasarımlar ise işlevsellik yönünden öne çıkıyor. Seçeceğiniz model ve desenler ile dolaplarınız zarif bir görünüme kavuşuyor. Hazır mutfak dolapları, sundukları geniş seçim yapma opsiyonlarıyla hayallerinizdeki mutfağa sahip olma olanağı sunuyor.