Her Evde Olması Gereken Pratik Mutfak Aletleri

Her Evde Olması Gereken Pratik Mutfak Aletleri

Yayın Tarihi : 29 Nisan 2024

Mutfakta zaman geçirirken işleri kolaylaştıracak pratik mutfak aletlerini kullanmayı kim istemez ki? Pratik zekâların ürünü olan tasarım harikası araç ve gereçlerle, zamandan tasarruf ederek yemek yapmak mümkün. Yapması zor olan, oyalayıcı yemekleri bile kısa sürede yapmaya imkan veren ilginç mutfak gereçlerinden her eve lazım. Yemek yapmayı sevmeyenlerin bile mutfağa girmesini sağlayacak ürünlere gelin birlikte göz atalım.


Yaralanmayı önleme amaçlı koruyucu parmaklık

Bu ürün, özellikle mutfakta yemek yaparken sıklıkla yaralanmalar yaşayanların çok işine yarayacaktır. Meyve veya sebze doğrama esnasında bir anlık dalgınlıkla bıçak parmağınızı kesebilir. Mutfak yaralanmalarını engelleyebilmek için üretilen metal parmak koruyucu ile korkmadan hızlıca doğrama yapabilirsiniz. Metal aparat, parmağınızın uç kısmında durarak bıçak darbelerinden korunmanızı sağlar.

Çekirdek ayırma aleti

Kiraz ve vişne gibi meyvelerden tatlı yaparken çekirdeklerini ayıklama işi oldukça zahmetlidir. Bu işi pratik bir şekilde yapabilmek için tasarlanmış olan çekirdek çıkarma aleti ile çok hızlı bir şekilde meyvelerin çekirdekleri çıkarılabilir. Yapısına uygun olduğunda zeytin çekirdeklerini de çıkarabilir ve tadına doyulmaz zeytinli çörekler yapabilirsiniz. Mutfaktaki mis kokuları duyar gibiyiz!

Tırtıklı doğrayıcı

Pişirilen yemeklerin tadı kadar onların nasıl sunulduğu da önemlidir. Özellikle de misafir ağırlanacağı zaman sofra hazırlama için ayrı bir özene ihtiyaç duyulur. Yiyeceklerin albenisini artıran tırtıklı doğrayıcı ile birbirinden güzel salatalar ve yemekler hazırlanabilir. Metal yapıdaki keskin doğrayıcının kullanımı manuel bir şekilde tıpkı bıçak gibi kolaydır. Patates kızartmasını, olduğundan daha lezzetli gösteren tırtıklı doğrayıcıyı fast food hazırlayan mekanlar da kullanır. Siz de çocukların ilgisini çekmek isterseniz, yemek yemeyi sevmeyen çocuklara bile bu doğrayıcı sayesinde yemek yedirebilirsiniz.

Çekmece içi düzenleyici

Dağınık bir çekmeceden ne aradığınızı bulmak çoğu zaman oldukça zordur. Çekmece içindeki çeşitli mutfak alet ve gereçlerini kolayca bulabilmek adına düzenleyici kullanmak şarttır. Birbirine girmiş olan; kepçe, spatula, kaşıklar, çatallar ve bıçaklar arasında zaman kaybetmek yerine çekmece içi düzenleyicileri hayatınıza sokmayı deneyin. Piyasada plastic ve ahşap olmak üzere birçok maddeden yapılmış olan türlerine ulaşabilirsiniz.

Yumurta sarısı ayırıcı

Bazı yemek ve tatlı tariflerini hazırlarken yumurtanın sarısının beyazından ayrılması gerekir. Özel bir diyet uygulayanların yanı sıra sporcuların da çokça kullandığı bu tasarımı, pratik kullanımı için tercih edebilirsiniz. Sırf yumurta beyazı ve şeker kullanılarak hazırlanan leziz bezelerden yapmak isterseniz, yumurta sarısı ayırıcı size göre olabilir. Plastik, metal veya seramik olan ayırıcılar mevcuttur.

Sebze kurutucu

Salata yaparken yeşilliklerin bol suda yıkanması gerekir. Yıkanan yeşilliklerin doğrama öncesinde iyice kurutulması salatanın tadını artıran önemli püf noktalarından biridir. Sebzeleri tek tek kurutmak ve beklemek zaman alan bir iştir. Tam bu noktada imdada yetişen sebze kurutucu, her evde mutlaka olması gereken bir üründür. Plastik kap içine koyulan malzemeler kol çevrilerek döndürülür ve kısa sürede kupkuru bir hale gelir. Sonrasında ise artık tüm hüner sizindir.

Ölçekli hamur dağıtıcı

Mutfakta yemek yapmayı seven, değişik lezzetlere açık olan gurmeler için pişirilen yiyeceklerin aynı boyutta olması önemlidir. Pankek, krep veya cupcake gibi ölçeklendirilmesi gereken yiyeceklerin hamurunu ayarlamak zor olabilir. Plastik aç kapa mandalı bulunan ölçekli hamur dağıtıcı sayesinde birbiriyle aynı boyutta olan pankekler elde edebilirsiniz.

İçli köfte yapma makinesi

Yöresel bir yemek olan içli köfteyi sevmeyen yok gibidir. Kıymanın bulgur ve soğanla muhteşem bir buluşması olan içli köftenin kenarlarını incecik açmak marifet ister. Herkesin evde pratik bir şekilde içli köfte yapabilmesini sağlayan tasarım harikası bu ürün ile zaman kaybetmeden köfteler elde etmek mümkün. Açılır kapanır plastik yapıya sahip olan ürünün içine bulgurlu dış harç koyulur ve yumurta şekli alması sağlanır. Sonrasında kıymalı iç harç üzerine koyularak kapak kapatılır. Kapak açıldığında kusursuz içli köfteleriniz pişirmeye hazırdır.