İskandinav Mutfak için Dekorasyon İpuçları

İskandinav Mutfak için Dekorasyon İpuçları

Yayın Tarihi : 22 Aralık 2021

Son yılların trend stillerinden İskandinav tarzı mutfaklar, evinize modern, ferah ve doğal bir görünüm kazandırır. Mutfak dekorasyonunda doğallığı ve yalınlığı tercih edenlerin favorisi olan İskandinav mutfaklar, göz yoran ayrıntılardan uzak, sade çizgilere sahiptir. Şıklıktan taviz vermeyenler için de ideal bir seçim olan İskandinav tarzı, minimalist çizgilerle yansıttığı huzurlu atmosferiyle de öne çıkar. Aşağıda söz konusu mutfak modellerinin seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili gerekli ipuçlarını bulabilirsiniz.

Mutfakta Beyazın Hakimiyeti 

İskandinav mutfak modellerinde beyaz rengin hakimiyeti göze çarpar. Bu renk seçimi alana daha ferah bir görünüm kazandırdığı gibi, mutfağın olduğundan daha geniş görünmesini de sağlar. Bu nedenle özellikle dar alana sahip mutfaklar için çok ideal bir seçimdir. Beyaz rengin etkisi ile çok daha şık bir görünüm alan mutfağınızda vakit geçirmekten büyük keyif alabilirsiniz. 

Beyaz Duvarlar

İskandinav tarzı mutfağınızın kendini göstermesini arzu ediyorsanız, duvarınızı beyaz renkli bırakmalısınız. Burada amaç mutfak dolabına bir fon oluşturarak dolabın daha şık ve gösterişli durmasını sağlamaktır. Aynı zamanda ferahlatıcı ve sakin bir atmosfer oluşturmanıza destek olacak bu renk seçimi ile mutfak dekorasyonunu tamamlayıcı ürünlerin seçiminde daha özgür olabilirsiniz. Pratik askı raflarını farklı renkte seçebilir, canlı renklerde aksesuarlar kullanabilirsiniz. 

Fayans Seçimi

İskandinav mutfakta, atlanmaması gereken detaylardan biri de fayans seçimidir. Seçilen fayansın mutfak dolabı ile uyumlu olması çok önemlidir. Beyaz rengin hâkim olduğu mutfak dolabında tezgâh üstü bölümleri, dekoratif fayans modelleri ile çok daha cazip hale getirebilirsiniz. Beyaz dolaplarla ya da duvarlarla tezat sarı, siyah, kırmızı gibi iddialı renklerde fayanslar, İskandinav tarzının temel özelliklerinden biridir. Ancak bu tip bir mutfak dekorasyonunda amacın canlı renkleri dengeli şekilde dağıtmak olduğu da her zaman akılda tutulmalıdır.

Aydınlatma Ürünleri

İskandinav tarzı mutfaklar için göz önünde bulundurulması gereken en önemli detaylardan biri de aydınlatma ürünleridir. Mutfağınız için tercih edeceğiniz uzun lambalar etkili bir aydınlatmanın yanında mutfağa şık ve modern bir görünüm de kazandırır. Günümüzün trend olan mutfak aydınlatma ürünlerinin başında da asma aydınlatma ürünleri gelir. Beyaz rengin hâkim olduğu mutfağınızı, siyah renkli asma aydınlatma ekipmanları ve metal malzemeden aydınlatmalar ile daha canlı bir etki yaratabilirsiniz.

Renkli Aksesuarlar

Yukarıda da belirtildiği gibi İskandinav mutfaklarda beyaz renk hâkimdir. Beyaz renk söz konusu olunca renkli aksesuar seçimi, en iyi dekorasyon tercihi olarak öne çıkar. Beyaz rengin sade ve duru atmosferine tezat olarak seçeceğiniz renkli aksesuarlar enerjisini yükselteceği gibi mutfağa neşe de katacaktır. Renkli aksesuarlar ile mutfak dekorasyonunuza estetik bir görünüm kazandırmanın yanında modern bir dekorasyona da destek olabilirsiniz.

Beyaz rengin hâkim olduğu mutfaklar, size oldukça geniş yelpazede aksesuar seçimi yapma imkânı tanır. Burada dikkat etmeniz gereken şey, mutfağı renklendirirken aşırıya kaçmamaktır. Bu hatayı yaptığınızda, mutfağın sakin atmosferine zarar verebilirsiniz.

Ahşap Detaylar

İskandinav mutfaklarda her ne kadar beyaz renk hâkim olsa da ahşap detaylar da dekorasyonla bir o kadar bütünlük sağlar. İskandinav tarzı mutfak seçiminde ahşabı genel olarak dekorasyonun tamamında vurgulamanız gerekir.

Ortamın çok daha sıcak ve doğal bir görünüm almasını sağlayan ahşap malzeme, mutfak eşyalarından dekoratif objelere akla gelebilecek her şeyde kullanılabilir.

Bu kapsamda tercih edeceğiniz masa ve sandalyeler ile İskandinav etkisini güçlendirebilirsiniz. Ayrıca mutfağın tezgâh bölümü için de ahşap bir kaplama tercih ettiğinizde ahşap, belirgin şekilde mutfağınızda kendini gösterecektir.

Mutfakta kullanacağınız tablolar ya da panoların çerçevesinin ahşap olmasını tercih edebilir, büyük ahşap kaseler, meyvelikler ile dekorasyonu güçlendirebilirsiniz.

Ahşap hatların yanı sıra İskandinav tarzı dekorasyonda seçilecek metal ürünler ve tasarım ürünleri tarzınızı ortaya koyacak ve ortamı hareketlendirecektir.