Küçük Mutfak Dekorasyonu için 4 Fikir

Küçük Mutfak Dekorasyonu için 4 Fikir

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Değişen hayat şartlarıyla birlikte, evlerin de küçüldüğü, yaşam alanlarının daraldığı herkesçe bilinir. Küçük metrekareli evlerde minimalist bir hayat felsefesini benimsemek zorunda kalan şehir insanlarının, tüm odalarla birlikte mutfakları da küçüldü. Bu nedenle küçük evlerde rahatça yaşayabilmek için önemli planlamalar yapmak gerekir. Örneğin daha az eşya, daha çok kullanım alanı anlamına gelir. Evinizdeki mutfak alanının küçük olmasının ise, ondan alacağınız verimle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Planlı yapılan, zekice çözümlerle hayal ettiğiniz mutfağa kavuşmanız hiç de zor değil.

Evin her noktası doğru planlandığında, dar alanlardan maksimum verim alınabilir. Tüm bu planlamalar yapılırken, aynı zamanda dekorasyonla uyum yakalanması gerektiğini unutmayın Mutfağınızda düzenleme yaparken, genel dekorasyona aykırı tasarımlar yapmanız, evinizin geri kalanıyla bu alanın uyumunu bozabilir. Yapılacak olan tasarımlar için belli bir bütçe ayırmak gerekebileceği gibi, eldeki malzemelerle ufak dokunuşlar yaparak da istediğiniz sonuçlara ulaşmanız mümkün. 

Beyaz Rengin Gücüne İnanın

Hayalinizdeki mutfak tasarımını oluştururken profesyonellerden yardım alma imkanınız yoksa beyazın gücüne güvenebilirsiniz. Dar alanları geniş gösteren renklerin başında beyaz gelir. Beyaz renk, ayrıca ışığı direkt olarak yansıtma özelliği sebebiyle ortamı daha canlı gösterir. Mutfağın tamamında beyaz kapaklı mutfak dolapları kullanmak odanın olduğundan daha geniş olduğu algısı yaratır. Beyaz dolaplara eşlik edecek olan rafları ve eviyeyi de beyaz renkte seçmeniz, hem mutfağın bütününde uyum yakalamak için önemlidir, hem de derinlik algısı yaratmanıza yardım eder. 

Yerden Kazanın

Modern yaşamın fast food anlayışına paralel olarak tasarlanan küçük mutfaklarda, yemekler de hızlıca hazırlanıyor. Yemeğin en kısa sürede yapılmasına fırsat veren yenilikçi mutfak tasarımlarında, pişirme ekipmanlarınızın elinizin altında olması gerekir. Tava, sos tenceresi, cezve gibi pişirme gereçleriyle birlikte; kepçe, pişirme kaşığı ve süzgeç gibi ekipmanların tezgah üstündeki duvara asıldığı mutfak tasarımlarında, yerden büyük oranda tasarruf edersiniz. Az sayıda olan mutfak dolaplarına sığmayacak olan eşyaların duvar üzerinde olması, büyük kolaylık sağlar. İşlevsel duvar rafları ile hareketli bir dekorasyon oluşturulurken, modern bir uyum da yakalanır. Normalde tezgah üzerinde durduğunda yer kaplayacak olan baharatlıklarınızı da duvardaki raflara kaldırarak tezgah üzerini rahatlatmış ve yer tasarrufuna bir katkı daha yapmış olursunuz.

Mutfağınızda fonksiyonellik katan dolap içi sürgülü raflar kullanmak, her türlü mutfak malzemenizi doğru şekilde yerleştirmenize imkan verir. Ayrıca, dolap kenarlarında kalan boşlukları değerlendirme amaçlı olarak tasarlanan tekerlekli üniteler, tahmin ettiğinizden bile fazla eşya depolayabilir. Denemekte fayda var!

Işıklandırmaya Dikkat Edin

Mutfağın olduğundan geniş görünmesi için bir diğer önemli adım olan aydınlatmanın yeterli olmasına özen gösterin. Dolap altlarına LED aydınlatma döşemek, akşam saatlerinde mutfağınızda şık bir görünüm oluşturur. Dolap önleri için tasarlanmış olan gömme ışıklar da tercih edilebilir. Gün ışığından maksimum derecede faydalanabilmek istiyorsanız tezgahı pencere önüne yerleştirmek doğru bir seçim olacaktır. Doğal ışık altında mutfakta çalışmak çok daha keyiflidir. Mutfağınızın her noktasından faydalanmayı amaçlıyorsanız ve pencerenin sağında ya da solunda boş alan varsa, bu noktalara da dolap yerleştirebilirsiniz. Bunu yaparken, doğal aydınlatmayı engellememekte fayda var.

Bar Kullanımıyla Modern Bir Görüntü Yakalayın

Zevkinize en uygun mutfağı tasarlarken alanın dar olması sizi kesinlikle üzmesin. Dar mutfaklar için sadece bazı dekorasyon hilelerine ihtiyaç var. Belirlediğiniz stilin dışına çıkmadan, fonksiyonel çözümler yaratabilirsiniz. Masa veya daha çok tezgah alanı arasında bir seçim yapılması gereken durumlarda, daha fazla yer kaplayan masa yerine, gerektiğinde tezgah olarak da kullanabileceğiniz bir bar bölümü tercih edilebilir. Yemek hazırlarken kullanabileceğiniz bar alanı, sonrasında yemek masanız haline gelebilir. İki ihtiyacı birlikte karşılayan bar tezgahını, mutfak dolaplarıyla aynı malzemeden seçerek, mutfağınızda güzel bir uyum da yakalarsınız, Mutfak dolaplarıyla uyumlu açık renklerde bir bar tezgahı, odanın derinlik algısına katkıda bulunur.