Lake nedir? Lake mutfak modelleri nelerdir?

Lake nedir? Lake mutfak modelleri nelerdir?

Yayın Tarihi : 21 Nisan 2021

Lakeyi; çizilmez ve toz tutmaz bir malzeme olarak açıklayabiliriz. Polyester astar yüzey olarak mdf üzerine uygulanan bu malzeme ile dayanıklı ve zarif mutfak dolapları elde edebilirsiniz. Lake kapaklara sahip mutfak dolapları mutfak dekorasyonlarında en çok tercih edilen konumdadır. İstenilen renklerde elde edilebildiği için dekorasyonunuzun rengine kolaylıkla uyum sağlar. Lakenin cilalanma aşamasında ne kadar kaliteli bir lak kullanılmışsa ve ne kadar çok kat atılmışsa sararma riski de o kadar azalır. Ancak az katlı veya daha az kaliteli laka ile kaplanan lake mutfak dolaplarında zaman zaman sararma meydana gelebilir. Bu sebeple profesyonel ve kaliteli boyaların kullanıldığı bir uygulama yapılmalıdır.

Lake kapaklar temizliğinin kolay olması en çok tercih edilen kapak grubu olmasında etkendir ancak tiner, aseton, boya sökücü, çamaşır suyu, tuz ruhu, gibi malzemeler ile tanecik esaslı deterjanlı temizlik malzemelerinin kullanımı ürün yüzeyinde hata ve deformasyona sebep olabilir. Sert yüzeyli, zımpara ve benzeri aşındırıcı esaslı temizlik malzemeleri temizlik amaçlı kullanılmamalıdır. Lake kapak avantajlarından biri de Buhara, neme ve suya karşı dayanıklı olmasıdır.

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz lake boya, mobilyaları gösterişli hale getiren bir boyama türüdür. Özellikle mutfaklarda muhteşem bir etki yaratma şansını sağlayan lake kapak çeşitleri, MDF malzemenin çeşitli işlemlerden geçmesi ile uygulanmaktadır.

Lake kapaklar temelde üretim yöntemleri ile diğer kapaklardan ayrılmaktadır. Lake kapağa renk veren yüzey kaplama malzemeleri (Akrilik panel, PVC Membran ve laminann) MDF yüzeyine tutkal yardımıyla ve belirli bir sıcaklık ile basınç altında preslendikten sonra yapıştırılır ve kapak kenarları ise tutkal ile PVC kaplanır. Lakede ise kenar bandı olmaksızın, kapağın her bölümü homojen olarak aynı renkte olmaktadır.      

Lake boya uygulamasına ilk önce itinalı bir zımparalama işlemiyle başlanır. Lake boya uygulaması yüzey dolgusu, zımpara, macun uygulaması, zımpara, astar boya, boya uygulaması son kat boyama işlemi, cilalama ve parlatma, rötüş ve temizlik uygulamasından oluştur. Her kat cila uygulamasında polisaj işlemi yapılarak ağacın pürüzsüz bir görünüm alması sağlanır. Cila uygulamasının sonunda ağaç yüzeyi tamamen pürüzsüz ve desensiz bir görünüme kavuşur. Boyanın kurutulma sürecinde de dikkat edilmesi gereken kritik hususlar vardır.  


Lake kapaklarda ise ana malzeme olan ham MDF'nin üzerine polyester astar atılarak poliüretan boyalarla kaplandığı ve homojan bir birleşme olduğu için, boya ile MDF’nin dış ortamla ilişkisi tamamen kesilmiş olur. Bu nedenle kapaklar nemden, sudan ve buhardan asla etkilenmezler.

Lake kapak malzemelerinde, renk seçeneği çoktur ve mat, parlak ya da ipeksi mat gibi seçenekler tercih edilebilir.

Lake mutfak nedir?

Lake mutfak dolabı çeşitleri, öncelikle renk alternatiflerinin çok olması nedeniyle son dönemde oldukça rağbet görmektedir. Kullanıcının isteğine göre mat lake mutfak dolapları tercih edilebileceği gibi parlak modeller de seçilebilir. Homojen ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek amacıyla yapılan lake boya uygulaması, ince işçilik gerektirdiğinden diğer kapak malzemelerine nazaran pahalı olabilir.

Lake mutfak dolapları, malzemenin istenen renge ulaştırılması ve parlaklık seviyesinin elde edilmesi sonucunda üretilir. Mutfak modellerinde birden fazla renk alternatifi ile farklılıklar yaratılabilmekte; dolap modüllerinde değişik renkler tercih edilebilmektedir.

Lake kapaklar yıllar sonra bile canlı ve parlak görünmektedir. Lake kapakların renklenmesi sırasında kullanılan boyalar sararmaya karşı dirençlidir. Lake kapakların boyaları insan ve çevreye zararlı maddeler içermez.

Doğrudan ve uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmadığı sürece kapaklarınızı uzun yıllar, ilk günkü canlılık ve parlaklığı ile kullanılabilmektedir.

Lake malzeme, neme ve suya olan dayanıklılığının yanı sıra, temizlenmesi de kolaydır. Lake kapağı temizlemek için nemli bir bez veya mikro fiber bez kullanılmalıdır. Lake kapaklar temizlenirken,kimyasal malzemelerin kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

Lake mutfak modellerimiz

Tüm Intema mutfak modellerinde birbirinden özel mat ve parlak lake seçenekleri mevcuttur. Zevkinize göre, dilediğiniz modelde mat ve parlak seçenekler tercih edilebilirsiniz.

Klasik çizgilerine rağmen modern görünümü ile Toscana modelimizle, Parlak ve mat lake seçeneklerini farklı kulp alternatifleri ile birleştirebilir, ihtişamlı ve göz dolduran bir yalınlık yakalayabilirsiniz.

Fresca’da yer alan dikey fugalı kapaklar, modelin sadeliğine dinamizm katarken; açık renklerde tercih edebileceğiniz mat lake malzeme seçenekleri birleştiğinde, mekanı kaplayan ferah ve taze görüntü elde edebilirsiniz.

Asil hatları ve modern dokunuşları ile yeni Vega mutfak modelimizin mat lake alternatiflerini tercih ederek; stil sahibi bir mutfak oluşturabilir; Prime mutfak modelimizde,modern kulpları mat lake opsiyonları ile buluşturarak minimalist görüntü elde ederken, klasik görünümlü kulplar ve parlak lake alternatiflerini bir araya getirerek, ihtişamlı ve geleneksel görünümlü mutfakları zevkinize göre yaratabilirsiniz.

Tamamen kulpsuz kapaklarıyla sade ve zamansız mutfağımız İnova’daki parlak ve mat renk ve yüzey çeşitliliğiyle özgün ve kişiye özel alternatifler yaratabilirsiniz.

Lake mutfak dolabının avantajları

Günümüzde en çok beğenilen ve tercih edilen lake mutfak dolaplarının birçok avantajı vardır. Siz de Intema mutfak modellerini tercih ederek bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

  • Lake malzeme, neme ve suya dayanlıklıdır.
  • Lake mutfak dolaplarının çok pratik şekilde temizliği yapılabilir. Söz konusu ürünleri temizlik için nemli ve sabunlı bir bezle silmeniz yeterlidir.
  • Lake mutfak dolaplarının rengi, temizlik için bir kriter oluşturmaz. Her rengin kolay bir şekilde temizliği yapılabilir.
  • Lake mutfak dolaplarında zamanla renk solması, sararma ya da canlılığını kaybetme gibi bir problem söz konusu olmaz.
  • Lake mutfak dolapları parlak olduğu için ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu sayede mutfağınız son derece ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşur.