Mutfakta Ölü Alan ve Kolonlar için 7 Fikir

Mutfakta Ölü Alan ve Kolonlar için 7 Fikir

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Mutfaktaki ölü alanlar ve kolonlar kimi durumlarda ev sahiplerinin göz zevkini bozan ve etkin kullanamadığı yerlerdir. Mutfak dekorasyonunda ölü alanlar ve kolonların etkin şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir. Bahse konu alanların dekorasyon planına dâhil edilerek aktif şekilde kullanılması sağlanabilir.

Ölü alanlar genellikle mobilyaların boyut olarak sığmadığı, kolonların bulunduğu bölgelerdir. Bu alanların etkin olarak değerlendirilmesi ile şık bir mutfak tasarımı elde edebilirsiniz. Ölü alan ve kolonların değerlendirilmesi ile ilgili farklı fikirlere açık olabilir, bu fikirler doğrultusunda mutfağınızı son derece modern bir ortam haline getirebilirsiniz.

Şık Raflar

Ölü alanların etkin şekilde kullanılmasında öncelikle aklınıza gelmesi gereken fikirlerin başında bu alanlara raf yaptırmak olmalıdır. Tercih edeceğiniz şık raflar ile mutfak dolabınıza uygun, harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Ölü alan bu sayede tamamen bu konseptin bir parçası gibi görünebilir. Zarif raflar işlevsellik anlamında sizlere büyük kolaylık sağladığı gibi mutfağınıza muhteşem bir görünüm kazandırır.

Elektronik Ekipmanlar

Mutfağınızdaki ölü alanları işlevsel hale getirmek için elektronik cihazlardan yararlanabilirsiniz. Ölü alanlarda muhafaza edeceğiniz elektronik cihazlar, mutfaktaki rutin faaliyetlerinize engel olmayacak şekilde bu alanlarda kalabilir. Bu sayede işlevsel bir ortam elde ettiğiniz gibi, mutfak estetiğine de katkı sağlayabilirsiniz.

Aksesuar Teşhir Alanları

Mutfaktaki ölü alanları aksesuarların teşhir bölgesi gibi de düşünebilirsiniz. Söz konusu alanlara dekorasyon objelerinizi yerleştirebilir, estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu sayede mutfağınıza giren herkesin ortamdaki şık görünümden etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle mutfaktaki görselliği artırabilir, ölü alanların kötü görüntüsünün de önüne geçebilirsiniz.

Işıklandırılmış Kolonlar

Kolonlar çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Kimi mutfaklarda kolonun mutfağın ortasından geçtiğine dahi şahit olabilirsiniz. Oysa ki kolonları küçük bir düzenlemeyle dekorasyonun parçası haline getirmek mümkün. Mutfağınızdaki gözünüze hoş gelmeyen kolonu ışıklandırarak mutfağın dekorasyonuna olumlu anlamda katkı sağlayabilirsiniz. Bu sayede atıl durumdaki kolonu değerlendirerek mutfağın ambiyansını değiştirebilirsiniz. Kolonlara mutfağın dekorasyonuna uygun şekilde ışıklar ve renkler yerleştirebilirsiniz.

Kolonlara Raflarla İşlev Kazandırın

Kolonlar için bir başka çözüm de raf eklemek… Evdeki kolonları raflarla çok daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Söz konusu raflar mutfaktaki muhafaza alanını artırdığı gibi mutfağın havasını da değiştirecektir. Bu rafların led ışıklarla aydınlatılması mutfağınıza ayrı bir zarafet katacaktır.

Kolonların birbirine yakın olması durumunda yemek masasının bulunduğu bölüm ile tezgâhın bulunduğu bölümü birbirinden ayırmak için bu kolonlardan yararlanabilirsiniz. Ayırma işlemi için paravan ya da farlı tarzda dekoratif ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bu ayırma ekipmanını da led ışıklar ile aydınlattığınızda, mutfağın dekorasyonuna ayrıca katkı sağlayabilirsiniz.

Ayna ile Mekanı Genişletin

Son dönemde iç dekorasyonun önemli fikirlerinden biri de kolonlara ayna konulmasıdır. Bu aynalar mutfağın çok daha geniş görünüm kazanmasını sağlayacağı gibi, havasını da değiştirecektir. Aynaların kenar kısımlarını yine led ışıklar ile aydınlatırsanız daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Zarif dekorasyon fikirlerinden olan aynalı kolonlar ile mutfağa her girdiğinizde içiniz açılacaktır.

Rengârenk Kolonlar İle Mutfağa Renk Katın

Mutfaktaki kolonların değerlendirilmesinde tercih edeceğiniz dekorasyon fikirlerinden biri de kolonun duvar kâğıdı ile kaplanmasıdır. Bu sayede odanın enerjisini rengârenk bir duvar kâğıdı ile artırabilirsiniz. Kolonlar için duvar kâğıdını istediğiniz renk ve modelde tercih edebilirsiniz. Seçim yaparken mutfak dolabının, duvarın ve mutfaktaki diğer eşyaların rengini dikkate almak doğru bir seçim yapmanızda yardımcı olacaktır.

Intema Mutfak ürünlerini, ölü alan ve kolonları farklı fikirlerle değerlendirerek çok daha etkin şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede birbirinden zarif mutfak modellerini daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Güncel trendleri ihtiyacınıza uygun ayrıntılarla birleştiren İntema’nın yeni mutfak koleksiyonu sizleri bekliyor.