Mutfak Dolabıyla Uyumlu Karo Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak Dolabıyla Uyumlu Karo Seçimi Nasıl Yapılır?

Yayın Tarihi : 29 Nisan 2024

Yeni bir mutfak tasarlarken akla ilk gelenler genellikle dolap ve tezgah olsa da asıl fark yaratan detayın, mutfakta karo seçimi olduğunu unutmamak gerekir. Dekorasyonda karo, mutfak dolabı kadar önemlidir. Özenle seçtiğiniz dolaplarınıza hiç uymayan bir karo kullanmak, bütün emeklerinizi boşa çıkarabilir. Mutfak tasarımında kullanılacak tezgah, dolap, tezgah arası karo, duvar ve zemin birbiri ile bir ahenk içinde olmalıdır. Bu sebeple renk ve malzeme seçimi tasarım sürecinin önemli aşamalarıdır. Peki, mutfak dolabıyla uyumlu karo seçimi nasıl yapılır? 


Mutfak karo seçiminde en önemli unsur kolay temizlenebilir olmasıdır. Hem kullanım hem de görsellik açısından renk seçimi ve karon boyutları da önemlidir. İntema Mutfak olarak en önemli hedefimiz sizleri beklentilerinize uygun, ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünlerle buluşturmaktır. Zengin ürün yelpazemiz kullanım konforu ve tasarım şıklığını bir arada sunmaktadır.

Karo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Renk seçimi: Mutfakta karo seçimi sırasında ilk olarak renkler gözümüze çarpar. Yeni mutfağınız için bir karo fikriniz varsa almadan önce renk tonu ve kullanılacak alan ölçüleri hakkında fikir edinmelisiniz. Kullanım alanının ölçülerine göre açık veya koyu renkler tercih etmeniz gerekebilir.

Derz seçimi: Karo seçiminde önemli olan bir diğer unsur da derz renginin uyumudur. Derzin rengi kullanılan karolarla aynı olabileceği gibi kontrast yaratmak için farklı renkler de seçilebilir. Büyük boyutlu karo seçiminde derz renginin aynı olması akıcı bir görünüm sağlar. Küçük boyutlu karo seçiminde alana hareket katmak için farklı renkler tercih edilebilir.

Karon boyutu: Mutfakta karo seçimi yaparken kullanacağınız alanın genişliğine uygun boyutları seçmelisiniz. Karo kullanacağınız alan küçükse büyük boyutlu karolar kullanarak alanın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Alan büyükse küçük ve desenli karolar seçebilirsiniz.

Tasarım uyumu: Karo seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da seçimlerinizin dekorasyon stilinize uyumlu olmasıdır.

Kullanılacak alanın aldığı ışık: Karoları kullanacağınız alanın aldığı ışık, seçeceğiniz karoların rengini belirler. Kullanacağınız alan çok ışıklıysa koyu renk karo tercih edebilirsiniz. Diğer yandan açık renkler seçerek alana aydınlık bir görünüm verebilirsiniz.

Dolap Rengine Uygun Karo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak dekorasyonunda başrol daima mutfak dolabınındır. Öncelikle dolapların açık ya da koyu renkli olup olmayacağına karar vermek gerekir. Kontrast yaratan seçimler her zaman şık bir görünüm sunar. Özellikle küçük mutfaklarda kontrast seçimler görsel derinlik ortaya çıkarır. Mutfak dolabı ile tezgah arasında kalan bölümde cam, seramik ya da porselen karo modelleri en çok tercih edilen uygulamalardandır. Mutfak tezgah arası karoları ile mutfak zemini karolarının birbiri ile uyum içinde olması dekoratif bir görünüm sağlar. Yeni mutfak tasarımınızda bej, krem gibi açık renk dolaplar kullanmayı düşünüyorsanız karo seçiminizi beyaz ve tonları arasından yapabilirsiniz. 

Beyaz dolap tercih edenler için renk sınırlaması yoktur. Siyah renk karo tercih edecekseniz siyah renk tezgâh ile kullanmanız bütünlük sağlar. Karoların dokusu dolabın tarzı ile uyum içinde olmalıdır. Çini desenli karolar dekoratif ürünler ile kullanıldığında ortamı hoş bir hale getirirken, her renk dolap kullanımı ile uygundur. Retro bir mutfak tasarlamak istiyorsanız pastel renklerde seçtiğiniz dolapları beyaz bir tezgah arası ve karo zemin ile kombin edebilirsiniz.

Temizliğe Uygun Karo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak, temizliğe en çok önem gösterilmesi gereken yerlerden biridir. Dolayısı ile mutfakta karo seçimi sırasında ilk dikkat etmeniz gereken konu, kolay temizlenebilir olmasıdır. Karoların derz aralıkları çok genişse karoların temizliği sizi oldukça zorlayabilir. Tercihiniz böyle bir karotan yana olacaksa, derzleri koyu renk tercih etmeniz, işinizi bir ölçüde kolaylaştırır. Temizliği kolay olan aynı zamanda mutfağa bütünlük kazandıran karolar ise tek parça olan karolardır. Renk seçimi, temizlik kolaylığı açısından da son derece önemlidir. Mutfak karolarında hem temizlik hem de şıklık açısından en uygun renkler, siyah ve koyu renklerdir. Mutfakta karo seçimi sırasında en çok tereddüt ettiğiniz konu temizlik ise tercihiniz siyahtan yana olmalıdır. Koyu renk, mutfağınıza uyumlu değilse beyaz ve tonlarını tercih edebilirsiniz.


Tarzınıza Uygun Karo Seçimi

Mutfak tezgah arası karo tasarımları oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Intema tezgah arası karo çeşitleri ile kişisel zevklerinize uygun ürünler ile buluşabilirsiniz. Dekorasyon tarzınıza uygun olacak şekilde farklı desen ve renk seçenekleri mevcuttur. Yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak tasarımlarla tarzınızı yansıtabilirsiniz. Mutfağınızda country tarzda bir tasarım hayal ediyorsanız, ahşap görünümünde tezgah arası ve zemin karo seçeneklerine bakabilirsiniz. Daha modern bir görünüm yaratmak istiyorsanız cam karo çeşitleri zevkinize uygun olabilir. Minimal bir tarza sahipseniz mutfak tezgah arası karo modellerinden geometrik desenler tam da size göre olabilir. Mutfak dolapları, duvar ve zemin seramikleri ile bütünleşen renk ve desende karo tercih ederek, tarzınızı ortaya koyan, şık bir mutfak tasarlayabilirsiniz.