Mutfak Yenileme Fikirleri

Mutfak Yenileme Fikirleri

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Mutfakların artık herkesin en çok vakit geçirdiği alanlar haline geldiğini söyleyebiliriz. Geçirilen zaman çoğaldıkça, mutfak yenileme fikirleri üzerinde düşünmeye de daha fazla fırsatımız oldu. Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte dışarıdan satın aldığımız pek çok ürünü evde, kendi mutfaklarımızda hazırlamaya başladık. Hal böyle olunca, yaşam alanlarımızın daha konforlu ve şık olmasına özen gösterir olduk. Mutfak yenileme fikirleri denildiğinde mutfağı baştan aşağı değiştirmek kadar, küçük dokunuşlarla mutfağa yeni bir hava katmak da akla geliyor. Peki, mutfak ne gibi değişikliklerle farklı bir enerjiye sahip olabilir? işte bazı tavsiyeler:

Küçük Değişimlerle Büyük Farklar Yaratın

Mutfağınızı yenilemek istediğinizde mutlaka büyük değişiklikler yapmanız gerekmez. Yeni bir görünüm için bazen küçük değişiklikler bile etkili olur.

 

Böyle bir değişikliğe gitmek istiyorsanız işe kulplardan başlayabilirsiniz. Çünkü, mutfak dolap ve çekmecelerinin kulpları, mutfak dekorasyonunu tamamlayan ince detaylardan biridir. Dekorasyona kendi kişisel dokunuşunuzu katmak istiyorsanız, ancak baştan başa bir yenilemeye ayıracak bütçeniz yoksa sadece kulp değişimi yaparak bile mutfağınıza yeni bir hava verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, seçeceğiniz kulpların estetik görünümü kadar kullanım rahatlığı ve dayanıklılık açısından da tatmin etmesi gerektiği için doğru seçimi yapmaktır. Mutfak dekorasyonunun bütününe de uyacak, ve mutfak ahengini bozmayacak tercihler yapılmalıdır. Seçeceğiniz doğru kulplarla daha klasik ya da daha modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Kulp değişimi, mutfak yenileme fikirleri arasında en zahmetsiz olan ancak mutfağın ambiyansını da büyük ölçüde etkileyen bir faktördür. 

Işıklandırma Yardımcılarından Faydalanın

Mutfak yenileme fikirleri arasında etkili olan bir başka yaklaşım da ışıklandırmadır.

Çünkü bu küçük bir değişim olsa da büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Işıklandırma, ortamın ambiyansını baştan aşağı değiştirebileceği için mutfağınızda küçük bir dokunuşla farklı bir hava yaratmak istiyorsanız, ışıklandırma düzeninde küçük oynamalar yapabilirsiniz. Doğru ve şık bir ışıklandırma, mutfak dekorasyonunu ön plana çıkartır. Böyle bir etki için mutfağınızda LED, spot ya da raf içi ışıklandırmaları farklı şekillerde kullanabilirsiniz.  

Aksesuarlarla Mutfağınızı Taçlandırın

Mutfak alanı, daha kullanışlı olması tercih edildiği için genelde genellikle sade bir şekilde dizayn edilir. Fazla eşyanın olması insanları yorabilir ancak basit ve şık tasarımlı, dekorasyonu tamamlayıcı aksesuarlar, mutfağınıza yeni bir hava katacaktır. Örneğin şık bir vazo, baskılı bir tablo ya da dekoratif bitkiler yardımıyla, mutfağınızda basit dokunuşlarla büyük farklar yaratabilirsiniz. Ya da şık tasarımlı bir sandalye değişimi ile mutfakta geçirdiğiniz vakti daha keyifli hale getirebilirsiniz. 

Daha Detaylı ve Büyük Değişimlere Hazır Olanlar İçin: Mutfak Modelini Değiştirin

Mutfakta büyük bir değişime gitmek zorlayıcı gibi gözükse de daha konforlu ve şık bir alan için gerekli olabiliyor. Eskiyen dolaplar ve tezgahlar zamanla rahatsızlık verebiliyor ve demode bir görünüm oluşturabiliyor. Bu nedenle mutfak yenileme fikirleri arasındaki en detaylı değişim, mutfak modelini değiştirmektir. Mutfak baştan aşağı yeniden yaratılır. Siz de mutfağınızı yenilemek istiyorsanız yapmanız gereken, farklı zevklere uygun çeşitli mutfak modelleri arasından en kullanışlı ve zevkinize en uygun tasarımı seçmenizdir. Ahşaptan laminata, lakeden kristale pek çok malzeme ve renk seçeneği arasından tarzınıza uygun tasarımları belirleyebilirsiniz. Günümüzde parlak ya da mat çeşitli doku seçenekleri, farklı beğenilere sahip herkesin beklentisini karşılar nitelikte. Bunun yanında daha modern ya da vintage bir görünümle mutfak dekorasyonunu tamamen farklı bir tarza kavuşturmak isteyenler için çeşitli mutfak modelleri bulunuyor. 

İntema Mutfak, kişisel zevkleri ve konforu önemseyen şık tasarımlarıyla her zevkten insanın beklentilerini karşılıyor. Günümüz trendlerine uygun farklı stillerde mutfak modelleri, yardımcı aydınlatıcılar, şıklığı detaylandıran kulplar sayesinde İntema Mutfak, evinizin bu en çok vakit geçirilen, vazgeçilmez alanında mutfak deneyiminizi bambaşka bir seviyeye taşıyor.