Mutfaklarda Renk Seçimi

Mutfaklarda Renk Seçimi

Yayın Tarihi : 30 Aralık 2017

Mutfağımızı sevmek sadece yeni mobilyalar ve güzel dekorasyonla yeterli olmayacaktır. İçinde kendimizi iyi hissedebilmemiz için mutfakta kullandığımız renklerin hem odaya hem de bize uygun olması gereklidir.

Mutfağın renklerine karar verirken birkaç ana öğe üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor; duvar, dolap ve zemin renkleri. Bunlar için seçtiğimiz renkler bir mutfağı nasıl sıcak ve ferah yapabiliyorsa, yanlış renklerin kombinasyonu da mutfağı bir o kadar sıkıcı ve iç boğucu yapabilir.

Mutfak renkleri değiştirmek için yola koyulacaksak kendimize birkaç soru sormamız güzel bir başlangıç olacaktır.

1) Mutfağımın nasıl gözükmesini istiyorum? (temiz-ferah, ilgi çekici-canlı, nötr-sade vb.)
2) Mutfağımda kullanmak istediğim renkler birbiriyle uyumlu mu?
3) İlk olarak nereden başlamalıyım?

İlk sorunun cevabını bulduysak birkaç örnekle başlayalım;


Temiz ve ferah sevenlerin tercih ettiği mutfaklar genelde az eşyalı, düzenli, sade ve şık olanlardır.
Inova serisi minimal ve modern tasarımıyla bu beklentiye karşılık veriyor. Beyaz dolapları seviyorsak zemin ve duvar renginizi ayarlamak çok kolay olacaktır.

Eğer dönem dönem mutfağımız gözümüze renksiz gelmeye başlarsa birkaç aksesuar ile (mor, sarı, turuncu renkli) yeni bir hava katabiliriz.

Mutfağımız ister küçük ister büyük olsun bu renklerin kullanımı odayı her zaman daha geniş gösterecektir.

Ve bir önceki örnekten bağımsız olarak, mutfağı ilgi çekici ve canlı isteyenler için ise Glaco serisi oldukça tatmin edici. Ahşap tonlu bir parke, mat ve nötr bir duvar rengi ile oluşan kombin oldukça iddialı.

Küçük mutfaklar için kırmızı veya koyu renkler mantıklı olmayacaktır fakat eğer dolabın bir parçasında dilediğimiz rengi kullanıp geri kalanını açık bir renkle tamamlarsak bu odayı küçültmeyip yerinde bir hava katacaktır.

Eğer mutfağın nasıl gözükmesine karar verdiysek ve seçtiğimiz renklerinde birbiriyle uyumu konusunda eminsek geriye tek bir adım kalıyor.

Nereden başlamalı?
Mutfağımızda kullandığınız parkeyi değiştirmek istemiyorsak, dolap renklerini ayarlayıp duvar rengimize hemen ardından yönelebiliriz.

Mutfak bir evin kalbi sayılır. Bizim ve ailemizin içinde huzurlu olacağı bir ortam en büyük önceliğimiz olmalı. Tüm bunları dikkate alarak başladığımız süreç için şimdiden hepimize kolay gelsin!