Mutfakta Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Mutfakta Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Yayın Tarihi : 28 Temmuz 2021

Evin en çok vakit geçirilen bölümlerinden biri olan mutfak, yalnızca yemek hazırlığı için gerekli ortamı sağlamakla kalmıyor birçok şıklık faktörünü de içinde barındırıyor. Aydınlatma faktörü ise mutfakların hem kullanım amacına hem de görsel açıdan zenginliğine önemli oranda hizmet ediyor. Mutfakta aydınlatma konusu farklı detayları içine alıyor ve belirli noktaları göz önünde bulundurmayı gerektiriyor. 

Yaşam Kalitenizi Aydınlatma İle Yükseltin

Yeterli bir aydınlatma, bulunulan her türlü ortam için çok büyük önem arz ediyor. Aydınlatmanın insan psikolojisini de etkilediği yönünde dikkat çeken bulgular yer alıyor. Sağlık ve konfor faktörlerinin her ikisine birden direkt olarak etki eden aydınlatma konusuna özenle yaklaşmak gerekiyor. Çünkü tüm bu fizyolojik, psikolojik unsurların yanı sıra yapılan işten alınan verim de aydınlatma ile doğru orantı gösteriyor. Mutfakların gıda hazırlama ve pişirme bölümlerinde görme duyusunun yeterli işleve sahip olması için aydınlatmanın doğru yapılmış olması gerekiyor. Aksi takdirde yapılan işi tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün olmuyor ve çeşitli mutfak kazaları yaşanabiliyor. 

Bir mutfağın büyüklüğü ne olursa olsun tek bir aydınlatma faktörü genellikle yeterli gelmiyor. Tavanın orta kısmında yer alan bir lamba, ışığı mutfağın her köşesine eşit bir şekilde dağıtamıyor. Bu nedenle lambaya nispeten uzak alanlar loş bir hâle bürünüyor. Üstelik bu tek lamba, çalışılan alanda insan gölgesi oluşmasına neden oluyor ve görüş rahatlığını olumsuz yönde etkiliyor. Kullanılan aydınlatmanın rengi de bir diğer önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Güneş ışığına yakın olan sarı renk, aydınlatmada çeşitli avantajlar sunuyor. Fakat beyaz ışık da kimilerinin tercihi olabiliyor. Bu seçim kullanıcıların zevkine ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. 

Yeterli bir mutfak aydınlatması için kullanılan aydınlatma ekipmanının sayısı en önemli farkı ortaya koyuyor. Bu noktada spot ışıklardan faydalanmak, öneri olarak sunulabiliyor. Mutfakların ocak, tezgah, lavabo gibi bölümlerinin uygun kısımlarına konumlandırılan LED aydınlatmalar kurtarıcı olabiliyor. Özellikle dolapların alt tarafları bu tip aydınlatma için en mantıklı tercih olarak öne çıkıyor. Burada da aydınlatmaların dolapların hangi tarafında yoğunlaştırılacağı önem kazanıyor. Duvara ya da tezgah kenarlarına çok yakın bir aydınlatma fayda sağlamayacağı için dolapların orta kısımlarını değerlendirmek ideal olabiliyor. Bu şekilde yapılan aydınlatmalar elektrik tasarrufu da sağladığı için maddi açıdan kazanç oluşturuyor. 

Bir Şıklık Göstergesi Olarak Aydınlatma

 

Mutfaklarda aydınlatmanın önemi yadsınamaz bir gerçek olarak biliniyor. Aydınlatma ayrıca, mutfak şıklığını katbekat artıran bir etmen olarak da dikkat çekiyor. Günümüzde ayrı bir önem kazanan modern tarzlar için bir bütünleyici olma görevini üstlenen aydınlatma ekipmanları, mutfaklara bambaşka bir atmosfer kazandırıyor. Sarkıt aydınlatmalar hemen herkesin beğenisini kazanmayı başarıyor. Bu tür aydınlatma gereçlerinde metal, ahşap gibi farklı malzemeler kullanılıyorken şekil bakımından da farklı seçenekler bulunuyor. Dolayısıyla zevke hitap edenini bulmak hiç de zor olmuyor. Renk faktörü de mutfak mobilyaları ve aksesuarları ile uyum sağlayabilmesi açısından öne çıkıyor. 

Bütünüyle uyum gösteren bir aydınlatma ile hayalinizdeki mutfağı yaratmanız mümkün. Farklı yerlerde kullanılabilen LED aydınlatmalara ek olarak hareketli aydınlatmalar da dikkat çeken bir görünüme imza atıyor. Bu tür aydınlatmalara özellikle yemek masaları etrafında yer verilmesi, hem göze hitap etmesi hem de kullanışlı olması açısından doğru bir yaklaşım olarak değerlendirilebiliyor. 

Mutfaklar, evler arasındaki farkı en belirgin şekilde ortaya koyan bölümler olduğu için dolap renklerinden mobilya seçimine kadar her konuya özenle yaklaşıldığı gibi aydınlatma faktörünü de ayrıca irdelemek gerekiyor. Daha mutlu, konforlu ve verimli bir yaşam için mutfaklara son dokunuşu etkili bir aydınlatma ile yapmak gerekiyor.