Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 16 Pratik İpucu

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 16 Pratik İpucu

Yayın Tarihi : 19 Aralık 2023


1-Elektrik Kablolarını ve Prizleri Doğru Yerlerde Konumlandırın

Mutfakta elektrikli küçük ev aletleri kullanmanız gerekebilir. Kabloların kanallar içerisinde olması güvenlik açısından, mutfaktaki hareket alanınızın konforu bakımından ve görüntü açısından önemlidir. Hatalı kablolama elektrik akımları sonucunda yangınlara dahi sebep olabilir. Kabloların kaliteli olması ve doğru konumlandırılması gerekir. Prizlerin kuru alanlara yapılması, eviye ve musluklardan uzak olması güvenlik açısından fayda sağlar. Prizlerin kapaklı olması ayrıca bir önlem olabilir.

2-Mutfağınızı Dezenfekte Etmek İçin Kimyasalları Karıştırmayın

Hijyen açısından en temiz olması gereken yerlerin başında mutfaklar gelir. Duvar ve dolapların temiz olması yemek hazırlanan tezgâh kadar önemlidir. Temizleme işlemi sırasında kimyasal ve solüsyonları birbirine karıştırmak dolapların ve duvarların yüzeylerine zarar verebilir. Karıştırma sonucu çıkan zararlı buhar sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Temizlik sırasında solüsyon ya da kimyasal kullanırken koruyucu ekipman kullanmayı da unutmayın. Sağlığınızı korursanız, mutfağınızı da koruyabilirsiniz.

3- Temizliği İçeriden Dışarı Doğru Yapın

Mutfak temizliği yapmadan önce kafanızda bir plan oluşturun. Önce eviyenin, buzdolabının, ocağın, tezgâhın ve dolapların temizliğini yapmakla başlayın. Daha sonra zemini ve kolay erişebilir yerleri temizleyin. Bu şekilde daha verimli çalışmış olursunuz.

4- Yemeğiniz Pişerken Tezgâhı ve Çevreyi Toparlayarak Zamandan Tasarruf Edin

Yemek yaparken malzemeler yere dökülebilir, tezgâhın üstü dağılabilir ve bulaşık çıkabilir. Yemeğin tüm malzemelerini koyup pişmeye bıraktığınızda siz de dağınıklığı toplayabilirsiniz. Yere dökülenleri silebilirsiniz. Tezgâh üzerindeki fazla malzemeleri yerlerine yerleştirebilirsiniz. Kirli tavaları tencereleri makineye yerleştirmek size, yemek sonrası ailenizle ya da gelen misafirleriniz ile vakit geçirmeniz için de zaman kazandırır.

5- Dolap ve Raflardaki Gereksiz Eşyaları Boşaltın

Dolaplarınızdaki karışıklık aradığınız malzemeleri bulmanızı zorlaştırabilir. Mutfak düzenleme ipucu olarak öncelikle yapmanız gereken tüm malzemeleri çıkarıp, ihtiyacınız olmayan malzemeleri ayırmak olabilir. Sözgelimi, çekmece ve raflarda ihtiyaç fazlası kavanoz veya plastikler birikmiş olabilir. Bunları geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Raflarda en çok kullandığınız malzemeleri bırakarak, daha düzenli ve daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.


6- Benzer Olanları Birleştirin

Mutfak çekmecelerini ve dolaplarını nasıl organize edeceğinizi bilmeniz gerekir. Mutfakta ipuçları ile bu işi kolaylaştırabilirsiniz. İşe mutfağınızdaki tüm malzemeleri kategorize etmekle başlayabilirsiniz. Baharatların hepsini bir araya toplayabilir, sık kullandığınız pişirme gereçlerini bir arada tutabilirsiniz. Cam eşyaları tek bir yerde ayrı olarak istifleyebilirsiniz. Böylece tüm malzemeleri düzgün ve düzenli tutmuş olursunuz.

7- Tencereler ile Kapakları Bir Arada Tutun

Yemek pişirme esnasında bir mutfak robotunun kapağını aramak ya da tencerenin kapağını aramak size zaman kaybettirdiği gibi konsantrasyonunuzu da olumsuz etkiler. Mutfak aletleri ve pişirme kaplarını kapakları ve diğer küçük parçalarıyla birlikte saklamak, elinizi attığınızda bulabilmenizi sağlar ve zaman kazandırır.

8- Boş Alanları Akıllıca Kullanın

Mutfak dolapları içlerinde raflar kullanarak daha fazla alandan yararlanabilirsiniz. Kaşıklar ve bardaklar için raflar kullanabilirsiniz. Duvar raflarında mutfak eşyalarınızı saklayabilirsiniz. Bu sayede dolaplarınızda daha fazla yer açmış olursunuz. Kutular, organizer çekmecelikler gibi yan ürünler kullanarak mutfağınızı derli toplu hale getirebilirsiniz.

9- Tencerelerin Taşmasını Önleyin

Ocağınıza tencerede pişen sıvıların dökülmesi istemeyeceğiniz bir şeydir. Tencerenin üzerine yatay olarak tahta kaşık koymak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Makarna suyu veya süt kaynamaya başladığında tahta kaşığın taşmayı engellediğini görebilirsiniz. Yine de ocağı kısmayı unutmayın, yüksek ısı yemeğin taşmasına ve koyduğunuz tahta kaşığın tutuşmasına sebep olabilir.

10- Yeşil yapraklı Sebzeleri Dondurarak Daha Uzun Süre Koruyun

Aldığınız her şeyi kullanma gibi bir şansınız her zaman olmaz. Bu sebeple özellik yeşil yapraklı sebzelerin kötüleştiğine birçok kez şahit olabilirsiniz. Bir buz tepsisi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Daha sonra kullanacağınız sebzeleri bir miktar su ve zeytinyağı ekleyerek tepsiye yerleştirebilirsiniz. Kullanmanız gerektiğinde dondurucudan çıkararak yemek yapabilirsiniz.

11- Meyveleri Mikrodalga Fırın ile Soyun

Meyve veya domatesleri soymak bazı kişiler için zor olabilir. Meyve soymayı kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf etmek isterseniz, mikrodalga kullanabilirsiniz. Meyvelerinizi 20 saniye kadar kısacık bir süre mikrodalgada tutarsanız kabuklarının soyulması kolaylaşır.

12- Pişirme Kâğıdı ile Lezzetli CupCake

İnternette dolaşırken bir cupcake görebilir ve denemek için can atabilirsiniz. Kontrol ettiğinizde kalıbınız olmadığını fark edebilirsiniz. Pişirme kağıdından cupcake kalıpları yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.

13- Bal Kabağını Kolayca Doğrayın

Bal kabağını doğramak gerçekten zordur. Doğrama işini kolaylaştırmak için kabağı 2-3 dakika mikrodalga fırında bekletin. Bu sayede soyulmasını ve doğranmasını daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

14- Ahşap Kesme Tahtalarını Daha iyi Temizleyin

Ahşap kesme tahtaları ne kadar kullanışlı olursa olsun, bazen temizliği çok zor olabilir. Düzgün şekilde temizlenmeyen tahtalar zamanla fark edemeyeceğiniz bakterilerin oluşmasına sebep olabilir. Ahşap tahtayı mükemmel bir şekilde temizlemek için limonu ikiye bölerek iri tuza batırın ve tahtayı güzel bir şekilde ovaladıktan sonra suyla durulayın.

15- Dolaplarda Kalkar Kapak Kullanın

Parçalı kalkar kapaklar dolap içi malzemelerine kolay ulaşım sağlar. Aynı zamanda istediğiniz rafa kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu sayede yemek yapmak daha keyifli bir hale dönüşebilir.

16- Derin ve Sürgülü Çekmeceler Tercih Edin

Alt dolap çekmecelerin derin sürgülü olması sizin işinizi kolaylaştırır. Bu çekmecelere yerleştireceğiniz tencere, tava ve kavanoz gibi mutfak gereçleri pratik bir kullanım sağlar. Böylece yemek yapmanın keyfini daha fazla yaşayabilirsiniz.