Mutfakta Yer Tasarrufu Sağlayan 5 Dekorasyon Fikri

Mutfakta Yer Tasarrufu Sağlayan 5 Dekorasyon Fikri

Yayın Tarihi : 14 Nisan 2022

Büyük şehirlerde evlerin metrekareleri küçülürken, evdeki her alanı mümkün olduğunca işlevsel hale getirmek hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Küçük alanlarda yapılan akıllıca dekorasyon çözümleri ile yaşadığınız ev küçük olsa da konforlu bir hale getirmek mümkün. Eldeki imkanlarla, mutfağın yapısına göre bazı dekorasyon seçenekleri hayata geçirilebilir. Yanlış yerleştirilmiş lavabo, ocak ve tezgahın yerini değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Bazen çok geniş bir mutfak bile, fonksiyonellik katılmış küçük bir mutfak mutfaklar kadar kullanışlı değildir. Minimalist bir felsefeyi benimsediyseniz, eminiz bu fikirler çok hoşunuza gidecek. İşte dar alanlardan maksimum verim almanızı sağlayacak 5 dekorasyon fikri;

1- Dolap Kullanımı


Dar alana sahip mutfaklarda dolap kullanımı oldukça önemlidir. Fırın altı, pencere kenarları ve hatta kapı üstlerine bile dolap yapılabilir. Mutfaktaki kullanılmayan alanları değerlendirmek yerinde olacaktır. Buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi eşyaların yanlarında kalan boşluklar, tekerlekli ince raflarla değerlendirilebilir. Gerektiğinde, tekerlekleri sayesinde kolaylıkla çekip ihtiyacınız olan malzemeyi aldıktan sonra yerine itebilirsiniz. Kavanozlarda sakladığınız kuru gıdalar, reçeller ve kış için hazırladığınız konserveleriniz bu raflarda kendine yer bulabilir. Mutfak dolaplarını da, ihtiyacınıza ve kullanım sıklığına göre yeniden tasarlayabilirsiniz. Fonksiyonel olarak tasarlanabilen mutfak dolapları, isteğe göre çokça raftan veya geniş çekmecelerden oluşabilir. Özellikle geniş ve derin çekmeceler tencere ve tavaları da saklayabileceğiniz oldukça kullanışlı saklama alanlarıdır. Mutfakta yemek hazırlama alışkanlıklarınıza göre yeni bir mutfak yaptırırken ince çekmecelerin veya geniş olanların planlamaya eklenmesini isteyebilirsiniz.

2- Dolap Üstlerini Değerlendirin

Mutfak dolaplarının üstüne bir şeyler koymak genel görüntüyü bozabilir. Üstelik dolap üstlerini temizlemek zor olacağı için açıkta kalan eşyalar tozlanabilir. Dekoratif açıdan şık bir görünüme sahip yeni depolama alanları yaratmanın en basit yolu kutulardan ve sepetlerden faydalanmaktır. Son zamanların en popüler ürünlerinden olan hasır sepetleri kullanarak çok şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. Geniş sepetlerin içine, kullanım sıklığı az olan mutfak eşyalarını yerleştirebilirsiniz. Böylece mutfağınızda trend bir görüntü yakalarken, yerden de tasarruf etmiş olursunuz. Misafirleriniz mutfağınızdaki hasır sepetlerin dekoratif amaçlı olduğunu düşünse de içine ne kadar çok eşyayı alarak yerden tasarruf ettirdiklerini sadece siz bileceksiniz.

3- İşlevsel Raf Kullanın


Mutfakta tezgah üzerine denk gelen alana şık raflar yerleştirebilirsiniz. Bu raflar metal olabileceği gibi ahşap görünümlü de olabilir. Genelde baharat takımları, cezveler ve kepçelerin yerleştirdiği raflar, dekorasyon için önem arz ederken birçok eşyaya anında ulaşmanızı da sağlar. Yemek pişirme sırasında elinizin altında olmasını istediğiniz her türlü ekipmanı raflara dizebilirsiniz. Mutfağınızda kullanılmayan duvar köşelerini de dekoratif köşe raflarıyla değerlendirebilirsiniz. Mutfağın her köşesini değerlendirmeye imkan veren raf üniteleri, dekorasyona renk katarken, aynı zamanda beğenerek aldığınız ve sık kullandığınız bardak, fincan ve kupalarınızı sergilemenizi de sağlar. Kendinize güzel bir kahve yaptığınızda raftaki bardaklardan istediğinizi seçerek keyif yapabilirsiniz.

4- Tüm Kışlıkları Toplayan Kiler Dolaplar

Küçük mutfağa sahip olanlar için son yıllarda en kullanışlı ve dekoratif fikirlerden biri de kiler dolaplar... Dıştan görünümü şık bir mutfak dolabı gibi olan kiler dolaplar, içindeki tel sepetleri ve raflarıyla tüm kuru gıda, dayanıklı paketli gıdalar, yağlar ve sirkelerinizi aynı yerde toplamanızı sağlar. Tel sepet mekanizmasıyla ihtiyacınız olan şeye kolaylıkla ulaşırsınız. Bölmeli dolap içlerine elektrik tesisatı da yapılabildiği için fırın, mikrodalga fırınınız koyabilir ya da, tost makinesi, kahve makinesi, blender gibi elektrikli ev aletlerinizi de gözlerden uzak şekilde saklayabilirsiniz. de yerleştirilebilir.

5- Az kullanılan eşyalar yukarı!

Mutfak için birbirinden güzel, cezbedici renklere sahip mutfak gereçleri alma eşyaları satın alma merakınız olabilir. Ancak mutfağınızda yeteri kadar depolama alanı bulunmadığında bu eşyalara yer bulma sorunu ortaya çıkar. O zaman mutfakta yeni bir düzenleme yapma vakti gelmiş demektir. Her zaman elinizin altında bulunması gereken eşyaları, dolapların veya çekmecelerin alt kısımlarına koyabilirsiniz. Az kullanılan eşyaları ise dolapların üst kısımlarına üst üste koymak yer tasarrufu sağlayacaktır. Yüksekte kalan dolaplardaki eşyaları almanız gerektiğinde bir yükseltici kullanarak onlara ulaşabilirsiniz. Bu fikirleri uyguladığınızda, dar olduğunu düşündüğünüz mutfağınızda aslında ne kadar çok eşyaya yer olduğunu görebilirsiniz. Mutfağınızda değişime hemen şimdi başlamaya ne dersiniz?