Her Mutfakta Olması Gereken 6 Özellik

Her Mutfakta Olması Gereken 6 Özellik

Yayın Tarihi : 27 Nisan 2022

Mutfaklar, yemek yaparken uzunca vakit geçirilen, bunun yanında aile üyelerinin yemek saatlerinde bir arada olduğu, birbirleriyle günün ayrıntılarını paylaştığı özel alanlardır. Aile için böylesine önemli olan mutfağın, evde yaşayan herkesin kendini rahat ve huzurlu hissedeceği bir alan olması beklenir. Ev sahiplerinin tarzını yansıtan bölümlerin de başında gelen mutfak, modern bir bakış açısı ile şık ve işlevsel bir şekilde dizayn edildiğinde kullanıcının enerjisini artırdığı gibi mutfak işlerinin de düzgün yürümesini sağlar. Dilerseniz, her mutfakta olması gereken 6 özelliği yakından inceleyelim;

1. Yeterli Büyüklükte Şık Mutfak Dolapları

Mutfak denildiğinde akla gelen ürünlerin başında mutfak dolapları gelir ve mutfakta stilinizi yansıtan başlıca unsurlardır. Dolapların yeterli büyüklükte olmaması, mutfak malzemelerinizi sığdırmakta güçlük yaşamanıza neden olur. Bunun yanında renk uyumuna dikkat edilmemiş demode mutfak dolapları ise mutfağa her girdiğinizde gözünüzü rahatsız edecek bir alanda uzun zaman geçirmek zorunda kalmanız ve huzursuz hissetmeniz anlamına gelir. Mutfağınızın genişliğine göre Intema mutfak modellerini inceleyerek sizin için uygun modelde karar kılabilirsiniz. Tamamı uygun büyüklükte olan, ayrıca oda ölçülerine ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde tasarlanan mutfak modellerimiz ile modern ve fonksiyonel bir mutfağa sahip olabilirsiniz.


2. Yemek Alanı

Mutfak, yemek hazırlanan bir bölüm olduğu gibi aynı zamanda sevdiklerinizle bir araya gelerek yemek yiyebileceğiniz ve birlikte zaman geçirdiği bir bölümdür. Yeni mutfağınızı planlarken, bu önemli ayrıntıyı atlamayın. Özellikle kalabalık gruplar için mutfakta uygun bir yemek alanı oluşturulması, hem servis ve toplama açısından daha pratiktir, hem de yemek hazırlanırken ve yerken bir arada olmaya imkan vererek, paylaştığınız saatlerinin süresini uzatır. Bu nedenle mutfakta, kişi sayısına uygun bir bölüm, yemek yeme alanı olarak belirlenmelidir. Evinizdeki mutfak alanının ölçülerini dikkate alarak Fresca mutfak modelimizi yaşam alanınıza taşıyabilir, mutfağınızda uygun bir yemek yeme alanı oluşturabilirsiniz.

3. Pratik Askı Bölümleri

Mutfak malzemelerinin birçoğunun asılı şekilde muhafaza edilmesi hayatı kolaylaştırabiliyor. Mutfakta askı bölümleri kullanmak kepçe, kevgir, süzgeç gibi malzemelerin el altında bulunmasına ve kolayca ulaşılmasına imkan sağlar. Günümüzün modern mutfak dizaynında askı bölümlerine sıkça yer veriliyor. Mutfağınızdaki sık kullanılan gereçler için pratik ve işlevsel bir çözüm olan bu bölümler, aynı zamanda mutfak dekorasyonuna şık ve modern bir hava da kazandırır.


4. Kullanışlı Açık Raflar

Mutfak dolapları ve pratik askı bölümleri, mutfak malzemelerinin muhafaza edilmesi için son derece işlevsel alanlardır. Bu alanların tüm mutfak gereçlerinizi depolamak için yeterli olmadığı durumlarda ise açık raflar kurtarıcınız olabilir. Askıda muhafaza edilemeyecek nitelikte ya da dolap içlerinde çok yer kaplayabilecek malzemeleri açık raf bölümlerine koymak pratik ve işlevsel bir çözüm olabilir, aynı zamanda mutfaklarınızı kişiselleştirmeyi de sağlar. Sık kullandığınız tencereleri, tabakları, sevdiğiniz kupaları, kahve makinesi, mikser gibi küçük ev aletlerinizi açık raflara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede söz konusu malzemelere istediğiniz zaman ulaşabilir, hem de düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Mutfak dolabının tamamlayıcısı gibi düşünebileceğiniz bu raflar, mutfaktaki işinizi kolaylaştıracağı gibi modern dekorasyonunuzu da tamamlayacaktır. Inova mutfak modelimizi tercih ederek bol rafın bulunduğu bir mutfak dolabı seçimi yapabilirsiniz.

5. Akıllı Depolama Alanları

Mutfak ekipmanlarını muhafaza etmek için tercih edilecek ilk alan mutfak dolabı, raf ve askılık gibi bölümlerdir. Fakat mutfakta bulunan ürünler sadece mutfak malzemeleri değildir. Bunların yanında kuru gıda ürünleri de mutfakta önemli ölçüde yer kaplar. Yeni bir mutfak yaptırırken kuru gıda ürünlerini muhafaza etmek için tasarıma akıllı depolama çözümleri ekletebilirsiniz. İntema Mutfak modellerine eklenen tel sepetli, raflı boy dolabı şeklinde kiler mekanizmaları ve şişelikler hem tüm kuru gıda, kışlık konserve ve reçellerinizi, hem yağ, sirke ve soslarınızı kolayca depolamanızı sağlar hem de kapağını kapattığınızda mutfağınızın şık görünümünü tamamlar.


6. Mutfakta Ada Bölümü

Günümüzün modern mutfak tasarımlarında sıklıkla görmeye alıştığımız mutfak adaları, çok daha kolay ve pratik çalışma imkanı sağlar. Özellikle büyük ebattaki mutfaklar için doğru bir seçim olan ada bölümleri ile mutfağınıza modern bir görünüm kazandırırken, yemek hazırlamaktan depolamaya pek çok işlevi bir arada barındırır. Geniş tezgahlı ada bölümünde hamur işleri ve çok aşamalı yemekleri rahatça hazırlayabileceğiniz gibi, ada bölümüne eklenen sandalyelerle bu bölümü misafir ağırlamak için ve yemek masası olarak kullanabilirsiniz. Fresca mutfak modelimizde dekorasyona uygun ada mutfak uygulamalarını görebilirsiniz